с. Голови Верховинський р-н Івано-Франківська обл.

Типове гуцульське село. В ньому краще, ніж в інших, збережена самобутня народна культура та побут, характерні для гірської місцевості.

У 1920 р. воно було центром Гуцульського повстання проти польського колоніального режиму, яке очолив місцевий житель Дмитро Карабчук.

У Голівській школі першим учителем був Л. Гарматій, якому, коли той працював у Криворівні, диктував свої твори І. Франко. Вчителював у цьому селі і талановитий письменник М. Ломацький, що емігрував у Німеччину і там написав ряд документально-художніх книг про Гуцульщину.

У Головах народився і жив відомий дослідник Гуцульщини, письменник П. Шекерик (Доників), який збирав фольклорно-етнографічні матеріали для І. Франка, В. Гнатюка, М. Коцюбинського. П. Шекерик (Доників) у 1935-39 рр. організував випуск щорічника „Гуцульський калєндар”, друкував свої твори у різних виданнях Львова та написав гуцульським діалектом автобіографічний роман „Дідо Иванчік”, що містить 500 сторінок тексту і підготовлений до друку редакцією журналу „Гуцульщина”.

ГОЛОВИ — село, центр сільської Ради, розкинулось у Карпатах, за 27 км від районного центру, 55 км від залізничної станції Вижниця. Через село протікають Біла Річка й Чорна Річка. Перші згадки про Голови містить Йосифінська метрика під 1785—1788 pp. В селі народився Петро Шекерик-Доників — активний діяч радикальної партії, збирач етнографічних матеріалів, один з активних акторів Гуцульського театру. На початку XX ст. у Головах учителював український етнограф Л. Гарматій, автор спогадів про І. Франка та М. Коцюбинського. В селі перебували відомий український письменник Г. Хоткевич, чеський етнограф Ф. Ржегорж, польський композитор С Мерчинський. У 20—30-х роках діяла організація «Сельробу», яку очолював В. С. Гаврилюк. 1938 року в Головах на Перше травня майоріли червоні прапори. В селі височить обеліск на честь учасників повстання проти панської Польщі в 1920 році.

Рада - Головівська сільська рада. Засноване село в 1677р. Населення 1599чоловік. Площа 55,6 км2. Поштовий індекс 78723. Телефонний код +380 03432. Водойма - Біла Річка.

Всього фотографій - 20

с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
с Голови
Бережіть Карпати

На верх


© 2009 ІКЦ Made in Verkhovyna